دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره درب چوبی 

به همان اندازه که طرح و رنگ درب چوبی توجه جلب می کند، دستگیره درب چوبی ساختمان نیز اهمیت دارد. امروزه دستگیره های درب ساختمان در طرح ها و رنگ های متفاوت در بازار موجود است؛ این تنوع در طرح و رنگ، می تواند هر سلیقه ای را تحت پوشش قرار دهد. برای آنکه شناخت شما نسبت به این جزء از درب افزایش پیدا کند، ما این متن را آماده کرده و در مورد تاریخچه دستگیره درب، انواع دستگیره، مشخصات بهترین دستگیره برای درب و غیره صحبت کرده ایم.

دستگیره درب چوبی ساختمان

تاریخچه دستگیره درب

تاریخچه دستگیره درب به ما می گوید، اختراع آن در سال 1878 صورت گرفته است. فردی به نام Osbourn Dorsey، اولین کسی بود که پیشنهاد داد برای باز و بسته کردن درب، از این وسیله استفاده گردد. قبل از اختراع دستگیره، نخ کلون باب بود؛ این نخ به کلون درب متصل بود و فرد با کشیدن آن می توانست درب را باز کند.

دستگیره درب های چوبی در ایران

قدیمی ترین درب های چوبی در ایران را متعلق به دوران مادها می دانند. یزد یکی از شهرهای کشورمان ایران است که درب های قدیمی زیادی در آن مشاهده می شود. از چوب درختانی مانند راش، افرا، بلوط و گردو برای ساخت این درب ها استفاده می کردند. یکی از نکات بسیار جالب در مورد درب های ایرانی، دستگیره ها یا درکوبه های آن بود که سه نوع داشت:

  • درکوب مخصوص زنان: این درکوب، صدای ظریفی داشت و توسط خانم ها به صدا در می آمد.
  • درکوب مخصوص مردان: این درکوب، صدای بمی داشت و توسط آقایان به صدا در می آمد.
  • درکوب غریبه: این درکوب نیز توسط افراد غریبه به صدا در می آمده است.

دستگیره درب چوبی ساختمان

انتخاب مناسب ترین دستگیره برای درب

برخی افراد تصور می کنند که انتخاب دستگیره درب، یک موضوع کامل معمولی و بدیهی است و نیاز به دانستن هیچ نکته ای ندارد. معمولا افراد برای خرید دستگیره های مناسب درب، تنها به ظاهر آن توجه می کنند و موردی را بر می گزینند که از همه زیباتر باشد. درست است که انتخاب یک دستگیره زیبا می تواند حسن سلیقه شما را نشان دهد، اما خوب است به کارایی آن نیز توجه ویژه ای داشته باشید. انتخاب مناسب ترین دستگیره باید با توجه به کارایی، ظاهر و تناسب رنگ آن با دکوراسیون داخلی منزل صورت گیرد.

دستگیره درب و قفل درب

دستگیره درب و قفل درب و هماهنگی این دو با هم، موضوع دیگری است که در هنگام خرید دستگیره باید به آن نیز توجه کنید. اگر قفل درب، بیش از حد برآمده و یا فرورفته باشد، نمای خارجی درب، تحت تاثیر قرار گرفته و این ممکن است باز و بسته کردن درب را نیز با مشکل مواجه کند.

دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره درب ورودی و انواع آن

معرفی دستگیره درب ورودی و انواع آن به شما کمک می کند یک دستگیره مناسب و کارا خریداری کرده و نصب کنید. برخی انواع دستگیره ورودی درب های چوبی به شرح زیر  است:

  • دستگیره ثابت حیاطی: عملکرد خاصی نداشته و به قفل نیاز ندارد.
  • دستگیره ایستاده مخصوص درب های ورودی: این دستگیره از بیرون ثابت بوده و به کمک یک سوییچ باز و بسته می شود.
  • دستگیره های هوشمند: این مدل، جدید ترین و نوین ترین مدل دستگیره درب چوبی ساختمان است.

دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره های درب و کاربرد آنها

دستگیره های درب و کاربرد آنها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

دستگیره پلاک سویچی

دستگیره های پلاک سویچی برای جاهایی که نیاز است درب به راحتی باز نگردد، استفاده می شود. اگر بخواهید این درب را بازوبسته کنید به یک سویچ نیاز دارید؛ با وجود این دستگیره خیالتان از بابت ایجاد امنیت راحت باشد.

دستگیره های پلاک کلیدی

دستگیره های پلاک کلیدی روی درب های اتاق خواب و درب هایی که مساله امنیت در آنها حائز اهمیت نیست، قرار می دهند؛ این نوع دستگیره به کمک یک قفل کلیدی، باز و بسته می گردد.

 

دستگیره درب چوبی ساختمان

دستگیره های پلاک آپارتمانی

دستگیره های پلاک آپارتمانی را همان طوری که از نامشان مشخص است، روی درب های آپارتمانی قرار می دهند. در جاهایی که نیاز است از ورود افراد متفرقه جلوگیری کرد، این دستگیره کارایی زیادی دارد.

جنس انواع دستگیره درب

تنوع در جنس انواع دستگیره درب، باعث شده هر فرد با هر سلیقه و با هر میزان درآمدی بتواند یک دستگیره مناسب برای درب منزل خود خریداری کند. برخی از متریال های مورد استفاده برای ساخت درب به شرح زیر است:

زاماک

یکی از متریال های مورد استفاده برای ساخت دستگیره درب، زاماک است. این ماده، کارایی زیادی داشته و در برابر زنگ زدگی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. قیمت مناسب و استحکام بالا از دیگر مشخصات بارز زاماک است.

دستگیره درب چوبی ساختمان

برنج

ماده دیگری که در تولید دستگیره درب به کار می برند، برنج است. مقاومت برنج بالاست و در مقایسه با سایر متریال های مورد استفاده، قیمت بالاتری دارد و از آن کمتر استفاده می کنند.

آهن

یکی از ارزان ترین متریال ها برای ساخت دستگیره درب چوبی ساختمان، آهن است. زنگ زدگی و مقاومت کم آن در برابر هر گونه شکستگی، باعث شده آهن گزینه مناسبی برای ساخت دستگیره درب چوبی در شمال کشورمان نباشد.

 

 

4/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button