قیمت چوب و انواع آن در بازار ایران

قیمت چوب و انواع آن در بازار ایران

قیمت چوب و انواع آن در بازار ایران

انواع چوب و کاربردهای آن همراه با قیمت روز چوب بصورت آنلاین 

 

نوع چوب  قیمت متر مکعب از ( تومان ) آخرین بروز رسانی 
چوب راش گرجستان    از 14.870.000 تا 18.900.000 تومان 1401/04/23 
چوب راش ترک از 17.650.0001 تا 26.000.000 تومان  1401/04/23 
چوب روسی  از 12.800.000 تا 12.900.000 تومان  1401/04/23 
چوب یولکا خشک   از 12.800.000 تا 13.000.000 تومان 1401/04/23 
چوب بلوط از 44.000.000 تا 66.000.000 تومان  1401/04/23 
چوب ملچ از 55.000.000 تا 77.000.000 تومان  1401/04/23 
 چوب اش از 55.000.000 تا 77.000.000 تومان  1401/04/23 
چوب گردو آمریکایی از 80.000.000 تا 90.000.000 تومان  1401/04/23 
چوب ترمو از 740.000 تا 2.300.000 تومان  1401/04/23 
چوب نراد روسی از 12.000.000 تا 13.900.000 تومان  1401/04/23 

چوب 

از زمانی که بشر با قابلیت هایی که چوب دارد آشنا شد توانست طرح هایی بسیار زیبا با این متریال وارد بازار کند و تحول عجیب و دوست داشتنی را در حوزه تولید مصنوعات چوبی ایجاد کند. امروزه حضور چوب را در تولید اغلب محصولات چوبی می توان مشاهده کرده و این دقیقا همان امتیازی است که چوب در مقایسه با بقیه متریال های موجود در بازار دارد. انعطاف پذیری، تنوع در رنگ، قابلیت حکاکی و غیره از جمله امتیازات چوب ها به شما می رود.

قیمت چوب

در صنایع چوبی مهم ترین هزینه ای که باید صرف شود هزینه خرید چوب به شمار می رود. از آنجایی که متاسفانه در کشور ما قیمت روال ثابتی نداشته و مرتبا در حال تغییر و نوسان است باید بهترین زمان برای خرید چوب را انتخاب کرد. قیمتی که برای خرید چوب خام و ماده اولیه پرداخت می شود به شدت بر روی قیمت محصول نهایی که وارد بازار می شود تاثیر دارد و برای آنکه بتوان محصولی با قیمتی مناسب در بازار وارد کرد تا اغلب مشتریان و متقاضیان توانایی خرید آن را داشته باشند باید سعی در خرید چوبی با کیفیت و با قیمت مناسب داشت.

چوب مورد استفاده در صنایع تولید محصولات چوبی یا چوب های وارداتی هستند و یا چوب های داخلی. از آنجایی که خرید چوب های وارداتی به شدت به نرخ ارز وابسته است و نرخ ارز نیز قیمت ثابتی ندارد به همین دلیل خرید چوب های وارداتی با ریسک های خاص خود همراه است. البته ممکن است کیفیت چوب های داخلی همانند چوب های وارداتی نباشد اما تا زمانی که ما در کشور مشکل نوسان ارز داریم بهترین گزینه برای تامین ماده اولیه صنایع چوبی، چوب های داخلی هستند.

ویژگی چوب

همان طوری که می دانید هر ماده ای در جهان خصوصیات خاص خود را دارا می باشد. برخی از این خصوصیت ها جزء ویژگی ها و نکات مثبت آن به شمار می رود و برخی دیگر از خصوصیات آن جزء نکات منفی بر شمرده می شود. از آنجایی که هدف ما ذکر تمام ویژگی های چوب است در ادامه هم در مورد مزیت ها و هم در مورد معایب آن نکاتی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 • شاید جالب باشد که بدانید چوب در مقایسه با فولاد قادر است وزن بیشتری را تحمل کند. مقایسه ای که بین چوب و فولاد در یک وزن مشخص و یکسان انجام شد نشان داد که چوب قادر است وزن بیشتری را تحمل کند.
 • چوب ها در برابر مواد شیمیایی ضعیف و یا به اصطلاح رقیق مقاوم بوده و کمتر تحت تاثیر آنها قرار می گیرند.
 • یکی از بهترین و شناخته شده ترین متریال هایی که می توان به عنوان یک عایق حرارتی از آن یاد کرد چوب می باشد.
 • چوب ها از نظر بافت، رنگ و چگالی تنوع وسیعی دارند.
 • عایق بودن در برابر الکتریسته نیز از دیگر خواص آن به شمار می رود.
 • یکی از نکات جالبی که خوب است در مورد چوب ها بدانید رفع عیب این متریال با راهکارهایی که است امروزه وجود دارد. کمتر ماده ای را می توانید پیدا کنید که مشکلات و عیب هایش را بتوان به روش های متفاوت از بین برد و یا کمتر کرد و بدین شکل به ماده ای دست پیدا کرده که خصوصیات مورد نظر ما را دارا می باشد.
 • ضایعاتی که این متریال ایجاد می کند به مراتب کمتر از ضایعات تولیدات معدنی است.

تا بدینجا با برخی از ویژگی ها و خصوصیات مثبت چوب ها آشنا شدیم. از معایب این متریال نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگ ترین خصوصیتی که چوب دارد اشتعال پذیری و سوختن آن می باشد.
 • این ماده به راحتی توسط حشرات، قارچ ها و موریانه ها مورد حمله قرار گرفته و به مروز زمان زیبایی و کیفیت خود را از دست می دهد.
 • رطوبت نیز عامل تهدید کننده دیگری است که این ماده با آن درگیر می باشد.
 • در ضمن مقاومت چوب در همه جهات یکسان نیست و این نیز می تواند مشکلات خاص خود را به وجود آورد.

برخی از معایبی که در مورد چوب  اشاره کردیم به راحتی قابل حل کردن بوده و با متدهایی که امروزه توسط متخصصین به کار برده می شود به راحتی می توان از چوب یک متریال تمام عیار برای تولید محصولات چوبی ایجاد کرد. برای مثال می توان چوب را با موادی که به آنها مواد ضد حملات بیولوژیکی می خوانند مقاوم کرد و بدین شکل چوبی در اختیار داشت که با کمترین میزان حمله حشرات مواجه می شود. برخی از مواد نیز هستند که باعث افزودن خاصیت ضد احتراق به چوب می شوند. این مواد قادرند از چوب در برابر سوختن حمایت و محافظت کنند.

انواع چوب و کاربرد آن

برای تولید محصولات چوبی نمی توان از تمام چوب تمامی درختانی که در کل جهان رشد می کنند استفاده کرد. برخی از انواع چوب که در کشورمان ایران نیز رواج بیشتری دارد به شرح زیر هستند:

 • گردو
 • نراد
 • زبان گنجشک
 • راش
 • بلوط
 • افرا
 • توسکا
 • اقاقیا
 • رز
 • آبنوس
 • ساج
 • بالسا
 • اکومه
 • رز
 • ونگه
 • گلابی
 • صنوبر
 • توس
 • سپیدار
 • سرخدار
 • گیلاس
 • بلوط
 • و غیره.

از بین انواع چوب که در بالا به آن اشاره کردیم تنها چند مورد در بازار به وفور مشاهده می شود که میان آنها می توان به نراد، راش، بلوط، ون یا زبان گنجشک و گردو اشاره نمود. این گونه ها در ساخت مبلمان، کمد و مواردی از این دست استفاده می شوند. برخی از گونه ها مانند ابنوس تنها برای تولید سازهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع چوب قیمت بالایی داشته و از جمله کمیاب ترین گونه های چوب در دنیا به شمار می رود و معمولا نمی توان آن را به راحتی در بازار پیدا کرد.

کاربردی که چوب در گذشته با کاربردی که امروزه از آن شاهد هستیم تغییرات زیادی پیدا کرده است. تا زمانی که بشر گاز را کشف نکرده بود برای آنکه انرژی گرمایی برای انجام فعالیت های خود به دست آورد مجبور بود درختان را قطع کند و آن را بسوزاند. البته هنوز هم در برخی کشورهایی که در حال  توسعه هستند مانند مناطق گرمسیری آفریقا و یا آمریکای جنوبی چوب همین کاربرد و استفاده را دارد اما در کشورهایی که توسعه یافته تر هستند از چوب برای اهداف دیگری استفاده می کنند. هر یک از انواع چوب هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم کاربرد خاصی دارند که در ادامه به صورت مختصر در مورد آنها توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

چوب راش

چوب راش در گروه درختان پهن برگ طبقه شده، بافت آن همگن و یکنواخت بوده و جزء چوب های نیمه سنگین موجود در بازار به شمار می رود. عمر مفید این نوع چوب بالاست و بافت منسجمی دارد. این نوع چوب را در قسمت شمالی کشور می توان به وفور مشاهده کرد. در ضمن تنه این درخت قطور است و به همین دلیل معمولا در صنایع مبلمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت بسیار زیاد درخت راش و حفظ حالت چوب ، مورد علاقه بسیاری از نجارها و سازنده‌های درب چوبی است.

چوب راش در مقابل نم و رطوبت و همچنین انواع قارچ‌ها بسیار مقاوم بوده و به رنگ واکنش خوبی نشان می‌دهد ، ازاین‌رو چوب درخت راش نیز انتخاب مناسبی برای درب چوبی خارجی یا درب ورودی ساختمان است .

چوب درخت‌هایی مانند راش چنار توت ملچ و غیره از جنگل‌های داخل کشور تهیه می‌شوند ولی چوب‌هایی مانند چوب روس از کشور روسیه وارد می‌شود چوب روسی از درخت کاج در جنگل‌های روسیه بریده می‌شوند و به دست می‌آید سپس در کارخانه در ابعاد مختلف برش خورده و برای ساخت درب چوبی به کشورهای دیگر صادر می‌کنند .

دو نوع چوب راش در ایران وجود دارد؛ چوب راش ایرانی و چوب راش خارجی. کیفیت چوب راش خارجی از نوع ایرانی آن بهتر است و به دلیل تناسب در میزان رطوبت ضایعات کمتری را در هنگام تولید ایجاد می کند. راش ایرانی بافت ریزتری داشته و همواره یکی از زیباترین گونه های راش در دنیا به شمار می رود.

درخت توسکا

چوب درخت توسکا کرم رنگ کمی مایل به قرمز است .

چوب توسکا چوبی نیمه‌سنگین به دلیل ابزار خوری و رنگ‌پذیری بسیار بالا تقریباً می‌توان گفت بیشترین میزان فروش را بعد از چوب درخت راش را دارد .

چوب درخت توسکا نیز در تولید مصنوعات چوبی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و رنگش بسیار شبیه به رنگ درخت راش است اما در مقایسه با رنگ چوب راش روشن تر بوده و بافت آن نیز مقاوم تر می باشد.

چوب این نوع درخت به رطوبت حساس است و معمولا در اثر تماس رطوبت به سرعت دچار پوسیدگی می شود. همین خاصیت سبب شده که درختان توسکا را بعد از قطع کردن سریعا به الوار تبدیل کنند.

درخت توسکا گونه های متفاوتی دارد و هر یک از این گونه ها نیز برای منظورهای متفاوت به کار گرفته می شوند. مثلا توسکای قرمز در دو درجه در بازار موجود است؛ توسکای گره دار و توسکای ساده. توسکای گره دار از نظر قیمت از توسکای ساده ارزان تر است.

چوب افرا

چوب افرا به شکل‌ها و گونه‌های مختلفی در کشور ما ایران وجود دارد . به‌عنوان مثال چوب درخت افرای پلک افرا شیردار و کیکم می‌توان اشاره کرد .

چوب درخت افرا سفیدرنگ کمی مایل به کرم و درخشندگی نسبتاً کمی دارد افرا چوبی نیمه‌سنگین بوده و به‌علت پرداخت آسان و کشیدگی کم برای سخت ساخت انواع درب استفاده می‌شود .

درخت افرا در شمال ایران به وفور یافت می شود و تا به حال نیز 300 گونه از این گیاه را شناسایی کرده اند. تمامی این گونه ها از نظر خصوصیات کلی بسیار به هم شبیه هستند و تنها در برخی موارد جزئی می توان تفاوت هایی را در آنها مشاهده کرد. این چوب در تولید مصنوعاتی چوبی ارزش و اهمیت زیادی داشته و این ارزش اهمیت را می توان به دلیل خصوصیاتی از جمله سفتی، انعطاف پذیری بالا و سبکی آن دانست.

از تولید لوازم مهندسی تا صنایع کف پوش، مجسمه سازی و مبلمان سازی گرفته تا ساخت آجیل خوری، مهره های چوبی، منبت کاری، کنده کاری، نازک کاری و شمعدان چوبی و غیره می توان از چوب افرا استفاده کرد.

چوب درخت گردو

چوب درخت گردو چوبی ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تیره است .چوب درخت گردو چوب سنگین و نیمه‌سخت است همچنین در مقابل فشار و کشش و خمش مقاومت بسیار بالایی دارد با توجه به نقش‌های زیبا و تقریباً بادوام چوب درخت گردو می‌توان از این شو برای تزیینات درب چوبی به‌خوبی بهره برد .

یکی از خصوصیاتی که در مورد چوب درخت گردو بسیار جالب توجه به نظر می رسد تغییر رنگ چوب آن در درختانی است که سن زیادی دارند. هر چه درخت گردو پیرتر شود رنگ چوب به روشنی گرایش پیدا کرده و کم رنگ تر می شود.

در ضمن بخار زنی چوب گردو آسان است. بخار زنی به فرآیندی گفته می شود که طی آن چوب ها در یک جعبه فلزی یا چوبی قرار گرفته و سپس در معرض بخار آب قرار داده می شوند و بدین صورت چوب ها قابلیت انعطاف پذیری بالاتری پیدا خواهند کرد. اما چوب درخت گردو به این فرآیند به خوبی پاسخ داده و بسیار منعطف تر از قبل می شود و بدین شکل می توان راحت تر بر روی آن کار کرد و آن را به شکل دلخواه تبدیل نمود.

چوب زبان گنجشک

چوب درخت زبان‌گنجشک  رنگی تقریباً زرد لایت دارد مقاومت و سختی بسیار بالا و همچنین قابلیت فرم پذیری خوبی هم دارد .

انواع چوب های صنعتی

یکی از انواع چوب های موجود در بازار چوب های صنعتی هستند. برای تولید چوب های صنعتی الیاف، رشته، ذرات، روکش ها و یا تخته چوب ها را با چسب به هم می چسبانند و بدین شکل چوب های صنعتی را تولید می کنند.

نکته ای که باید در مورد این نوع چوب بدانید آن است که چوب های صنعتی دقیقا مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار داده می شوند. به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که این نوع چوب دارد از آن در ساخت خانه ها و ساختمان های تجاری و صنعتی استفاده می کنند. انواع چوب سخت به شرح زیر است:

 • تخته فیبر
 • تخته خرده چوب
 • تخته فیبر متراکم
 • تخته چند لایه
 • تخته فیبر با چگالی متوسط
 • چوب نما
 • چوب پلاستیک

انواع چوب های نرم

درختان را بر اساس گونه های گیاه شناسی به دو گروه سخت و نرم تقسیم بندی می کنند. به درختانی که برگ های آنها سوزنی شکل باشد چوب نرم و به درختانی که درختان آنها پهن باشد درختانی با چوب سخت گفته می شود. یک مثال بارز برای درختان سوزنی شکل، درختان همیشه سبزی هستند که در خیابان ها و معابر سطح شهر مشاهده می کنید؛ مانند درخت کاخ، سرو و زبان گنجشک.

از دیگر نمونه های درختان نرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راش
 • نراد
 • صنوبر
 • شوکران

چوب نرم استحکام بالایی داشته و برای منظورهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آنها حتی در برابر حمله حشرات نیز مقاوم بوده و به راحتی دچار پوسیدگی نمی شوند.

گران قیمت ترین چوب درخت

اگر برای چوب هایی که در سراسر دنیا وجود دارند لیستی تهیه کرده و آنها را بر اساس قیمت از گران ترین به ارزان ترین دسته بندی کنیم چوب آبنوس در صدر این جدول قرار خواهد گرفت. این چوب چگالی و تراکم بالایی داشته و به همین علت در آب فرو می رود. برای ساخت آلات موسیقی از این نوع چوب استفاده می کنند. رنگ آبنوس سیاه بوده و مقاومت بسیار بالایی برای آن عنوان کرده اند.

سخن آخر

در این متن سعی کردیم اطلاعات کاملی را در مورد انواع چوب، چوب های نرم و سخت، چوب های صنعتی و ویژگی های آن در اختیار شما قرار دهیم.

به همان اندازه که باید به هنگام خرید دقت کنید باید دو برابر این میزان را برای پیدا کردن یک مجموعه مناسب و حرفه ای برای خرید مصنوعات چوبی صرف کنید. این مساله تضمین کننده یک خرید با کیفیت و درجه یک است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button