درب چوبی چیست ؟

درب چوبی چیست ؟

  • 12 مارس

همه چیز درباره درب چوبی 

درب چوبی برای ارتباط فیزیکی دو فضای مستقل و مجزا در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

درب‌های چوبی طبیعی از انواع درختانی چون راش ، بلوط ، توسکا ، افرا و غیره ساخته می‌شوند . که هرکدام با توجه به در دسترس بودن ،قیمت ، نیاز و سفارش مشتریان و گاهی با ترکیب بیش‌از یک نوع چوب ساخته میشوند .

درب‌ چوبی طبیعی یا تمام چوب بیشتر در ورودی‌ها ، لابی‌ها و یا مکان‌هایی با رطوبت کم استفاده می‌شود . چراکه درب‌های چوب طبیعی در برابر تغییرات زیاد درجه‌حرارت و رطوبت ، منبسط و منقبض‌شده و انتخاب مناسبی برای مکان‌های داخل ساختمان مانند درب اتاق‌ها سرویس بهداشتی و بخصوص حمام نیستند .

همچنین گره‌ها و طرح‌های طبیعی چوب زیبایی و حس طبیعت را به فضا می‌بخشد .

درب چوبی

 

درب‌های چوبی در طول تاریخ و گذر زمان

ساختار اصلی درب‌های چوبی با توجه به مکان جغرافیایی ، چه از لحاظ نوع مواد بکار رفته و چه از لحاظ ظاهر و شکل آن ، با توجه به فرهنگ ، تاریخ و حتی موقعیت مکانی در زمان‌های مختلف شکل‌گرفته و به‌مرور زمان تغییر و تکامل پیدا کرده و است .

کشورگشایی ها جنگ‌ها یورش‌ها نیز باعث تغییر در ساختار و معماری درب‌ها در مناطق مختلف شده‌اند .

درب‌های چوبی از گذشته‌های بسیار دور مورد استفاده صنعت خانه‌سازی بوده ، بدون‌شک اولین درب‌ها نخستین خانه‌ها از چوب ساخته شده‌اند .

چوب و فلز از آغاز تاریخ و تمدن بشریت که با ساخت شهرها و روستاها در کنار رودخانه‌ها شروع شد تاکنون نقش بسیار مهمی در تولید درب چوبی داشته‌است .

با گذشت زمان و به وجود آمدن مواد دیگر چون آلومینیوم و غیره همچنان انتخاب اول بسیاری از مردم و سازنده‌ها درب چوبی است .

 

انتخاب بهترین نوع درب ها

فارغ از زیبایی و ایجاد حس طبیعت استحکام و دوام چوب از شاخص‌های اصلی یک درب چوبی محسوب می‌شود . درب چوبی به‌راحتی با هر محیط و دکوراسیونی سازگار است .

در ‌های چوبی که ورودی یک ساختمان را تشکیل می‌دهند می‌توانند بیانگر بسیاری از مسائل باشند و به تعبیری دیگر درب چوبی ورودی ، سخن‌گو و معرف بنای ساختمان و گاهی فرهنگ،  سلیقه ، طرز فکر و سبک زندگی ساکنان آن ساختمان یا خانه هستند .

اولین چیزی که در یک بنا با آن روبرو می‌شویم درب ورودی است ، در طول تاریخ  نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.  به‌عنوان مثال وقتی وارد یک بنای تاریخی یا مذهبی می‌شویم اولین قسمتی که توجه هر کسی را جلب می‌کند درب ورودی آن بناست .

نجارها و سازندگان درب‌های چوبی ، در گذشته با کنده‌کاری و نقش‌هایی که روی سطح درب  آفریده‌اند ، فرهنگ ، اتفاقات تلخ و شیرین ، نوع زندگانی و مشکلات آن دوران را به شکلی ماهرانه مانند لوحی برای آیندگان به‌جا گذاشته‌اند .

وقتی پی به اهمیت درب‌های چوبی ببریم و بیشتر آن را درک کنیم انتخاب یا ساخت آن نیز برای ما اهمیت بیشتری خواهد داشت .

همان‌طور که اشاره کردیم ایجاد حس راحتی زیبایی و استحکام درب چوبی باعث شده انتخاب مناسبی برای اداره‌ها آپارتمان‌ها و اتاق‌ها باشد .

انتخاب بهترین درب چوبی

خانه های بسیار زیبا ، مدرن  و شیکی در سال های اخیر طراحی و ساخته شده اند.  بسیاری از ویژگی های این خانه ها به بهترین جزئیات محاسبه می شوند.  علاوه بر این ، انتخاب درها نیز روز به روز اهمیت بیشتری می یابد.  مدل های درب چوبی که هم مفید و هم سازگار با دیوارها ، نما و دکوراسیون هستند ، اغلب ترجیح داده می شوند.  کیفیت و ظاهر شیک آن می تواند درب چوبی را به شاخص شماره یک خانه تبدیل کند.

برای این‌که بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید بایستی ابتدا به عواملی چون مکان نصب ، جنس و کیفیت روکش چوب ، قفل و دستگیره ، روش تولید ، امنیت و طول عمر درب چوبی توجه کنید .

همه این عوامل که گفتیم هر کدام به نوبه خود نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب یک درب مناسب به‌خصوص تعیین قیمت نهایی آن دارند .

 

 

درب چوبی

انواع درب 

درب‌ها از نظر مکانی به دو دسته درب‌های خارجی یا ورودی و درب‌های داخلی تقسیم می‌شوند .

بدون شک مهمترین فاکتور در انتخاب درب‌های ورودی  مسئله امنیت آن است که باید رعایت شود . این در حالی است که مسئله امنیت برای درب داخلی چندان اهمیت ندارد .

سپس زیبایی یک درب ورودی ازآنجایی‌که پیش‌تر هم اشاره کردیم چون اولین قسمتی است که نظر هر میهمان را جلب می‌کند مورد توجه است .

درب‌های چوبی از دیرباز تاکنون در تمام نقاط دنیا بیشترین استفاده و طرف‌دار را داشته اند .

درب‌های چوبی که با دست ساخته می‌شوند و درب هایی که به‌صورت اتومات در کارخانه‌ها تولید می‌شوند .

اگرچه چوب در ساخت درب‌های تولیدی امروزی مواد اولیه محسوب می‌گردد ولی در کنار آن از انواع مواد مصنوعی و یا طبیعی دیگر نیز بهره می‌گیرند .

این مواد به دلایل مختلفی در تولید یک درب چوبی استفاده می‌شوند گران بودن یک درب تمام چوب باعث شده تا در تکنولوژی‌های نوین درب چوبی از دیگر مواد نیز استفاده شود البته استفاده از این مواد نه‌تنها برای ارزان‌تر شدن محصول بلکه گاهی اوقات جهت بهتر شدن و گاهی سرعت بخشیدن  تولید درب‌ها انجام می‌شود .

با افزایش جمعیت و نیاز هرچه بیشتر جامعه به‌خصوص پروژه‌های ساختمانی بزرگ باعث شده تولیدکنندگان از روکش‌های چوبی یا روکش‌های پلیمری طرح چوب پروسه تولید را سرعت بخشند .

چون که ساخت یک درب چوبی دست‌ساز نمی‌تواند نیاز امروز جامعه را تامین کند .

انواع چوب در ساخت درب چوبی

همان طور که در مطالب قبلی گنیز اشاره کردیم ، درب چوبی به دربی گفته می‌شود که از چوب درختان جنگلی ساخته شود.  چوب هر درختی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد به همین دلیل ما گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب چوبی داریم که بر اساس منطقه‌ی جغرافیایی که درب در آنجا نصب می‌شود باید از چوب مناسب آن منطقه استفاده کنیم. پس نمی‌توانیم چوب خوب یا بد را کاملا از هم جدا کنیم زیرا تعریف کیفیت چوب با توجه به منطقه‌ای که قرار است در آن کار شود، تغییر می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم برخی از چوب‌های درختان مختلف که در صنعت ساخت درب های چوبی قابل استفاده هستند را با ذکر نقاط مثبت و منفی آنها برای شما معرفی کنیم.

درخت راش

 مقاومت بسیار زیاد درخت راش و حفظ حالت چوب ، مورد علاقه بسیاری از نجارها و سازنده‌های درب چوبی است.

چوب راش در مقابل نم و رطوبت و همچنین انواع قارچ‌ها بسیار مقاوم بوده و به رنگ واکنش خوبی نشان می‌دهد ، ازاین‌رو چوب درخت راش نیز انتخاب مناسبی برای درب چوبی خارجی یا درب ورودی ساختمان است .

چوب درخت‌هایی مانند راش چنار توت ملچ و غیره از جنگل‌های داخل کشور تهیه می‌شوند ولی چوب‌هایی مانند چوب روس از کشور روسیه وارد می‌شود چوب روسی از درخت کاج در جنگل‌های روسیه بریده می‌شوند و به دست می‌آید سپس در کارخانه در ابعاد مختلف برش خورده و برای ساخت درب چوبی به کشورهای دیگر صادر می‌کنند .

چوب توسکا

چوب درخت توسکا کرم رنگ کمی مایل به قرمز است .

چوب توسکا چوبی نیمه‌سنگین به دلیل ابزار خوری و رنگ‌پذیری بسیار بالا تقریباً می‌توان گفت بیشترین میزان فروش را بعد از چوب درخت راش را دارد .

چوب افرا

چوب افرا به شکل‌ها و گونه‌های مختلفی در کشور ما ایران وجود دارد . به‌عنوان مثال چوب درخت افرای پلک افرا شیردار و کیکم می‌توان اشاره کرد .

چوب درخت افرا سفیدرنگ کمی مایل به کرم و درخشندگی نسبتاً کمی دارد افرا چوبی نیمه‌سنگین بوده و به‌علت پرداخت آسان و کشیدگی کم برای سخت ساخت درب چوبی استفاده می‌شود .

چوب گردو

چوب درخت گردو چوبی ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تیره است .چوب درخت گردو چوب سنگین و نیمه‌سخت است همچنین در مقابل فشار و کشش و خمش مقاومت بسیار بالایی دارد با توجه به نقش‌های زیبا و تقریباً بادوام چوب درخت گردو می‌توان از این شو برای تزیینات درب چوبی به‌خوبی بهره برد .

چوب زبان گنجشک

چوب درخت زبان‌گنجشک  رنگی تقریباً زرد لایت دارد مقاومت و سختی بسیار بالا و همچنین قابلیت فرم پذیری خوبی هم دارد .

    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button