نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس قاعده خاص خود را دارد. اما به طور کلی این دسته از درب ها به نحوی نصب و اجرا می شوند که با دیوار کاملاً در یک سطح قرار دارند و نظر می رسد که فاقد چهارچوب هستند. در ادامه مطلب در رابطه با این مدل درهای شیک و مدرن و همچنین نحوه نصب و اجرای آنها توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

درب فریم لس چیست؟

درب فریم لس شامل درهایی است که به ظاهر فاقد چهارچوب هستند و با سطوح دیوار در یک خط قرار دارند. در صورتی که این دسته از درها نیز چهار چوب مخصوص به خود را دارند. منتهی نحوه طراحی آنها به شکلی است که چهارچوب به طور کامل درون دیوار قرار می ‌گیرد و قابل مشاهده نیست.
در واقع نوع چهارچوب درب فریم لس به صورت توکار و یا مخفی کار می شود. از این رو کاملاً با دیوار یکدست هستند و در حال حاضر به صورت گسترده در معماری و دکوراسیون داخلی مدرن مورد استفاده قرار می گیرند درب های فریم لس هم فوق العاده شیک و زیبا هستند و هم طراحی ساده و یکدستی دارند. از این رو به صورت خاص و ویژه مورد توجه معماران و طراحان داخلی قرار گرفته است.

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

نحوه ساخت و نصب درب فریم لس چگونه است؟

همانطور که در توضیحات قبلی به این نکته اشاره کردیم درب های فریم لس به نحوی طراحی و ساخته می شوند که چهارچوب آنها به طور کامل درون دیوار قرار می گیرد. این دسته از درها نیز همانند دیگر انواع در مرحله نازک کاری ساختمان باید در محل مورد نظر نصب شوند.
چهارچوب آلومینیومی آنها درون ابزاری مخصوص به نام ساب فریم که شامل یک نوع قوطی آهنی با ابعاد مشخص است درون دیوار قرار می گیرد. در واقع در مرحله نازک سازی ساختمان ساب فریم درون دیوار قرار می ‌گیرد و سپس روی آن با گچ و دیگر مساله مشابه به طور کامل پوشانده می شود. ساب فریم نقش بسیار موثری در افزایش مقاومت این نوع از درها دارد. از طرف دیگر نیز مانع از ترک خوردن دیوارهای اطراف در می شود.
البته امکان نصب درب فریم لس پس از اتمام مرحله نازک کاری نیز وجود دارد. منتهی امکان فوق در صورتی قابل انجام است که دیوار دارای دهانه بزرگی باشد. به نحوی که ابتدا ساب فریم را روی دیوار نصب کرده و آنگاه چهارچوب را درون آن قرار داد.
اما جهت نصب اینو در برای ساختمان های قدیمی در فرایند بازسازی حتماً باید ابتدا چهارچوب درب قدیمی برداشته شود و سپس به جای آن فریم های آلومینیومی مخصوص روی دیوار قرار بگیرند. پس از تعویض چهارچوب فلزی قدیمی با ساب فریم باید روی آن را با استفاده از گچ پوشاند تا سطح آن کاملاً یکدست و صاف شود.

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

به طور کلی مراحل نصب و اجرای درب ساب فریم به شرح زیر است.

در اولین مرحله نصب این درها، ابتدا باید صاف فریم در فاصله یک سانتی متری از لبه بیرونی دیوار، روی آن تعبیه شود.
در مرحله دوم باید با استفاده از گچ یا دیگر مساله مشابه حد فاصل میان لبه داخلی دیوار تا ساب فریم به طور کامل پوشانده شود
در مرحله سوم باید یک فریم دیگر که معمولاً از جنس آلومینیوم هست روی ساب فریم نصب شود. فریم مورد نظر در اکثر موارد ۴.۵ سانتی متر ضخامت دارد. در این مرحله نیز پس از نصب فریم آلومینیومی روی ساب فریم باید روی آن را با گچ پوشاند
در مرحله چهارم یا به اصطلاح دیگر در گام پایانی باید درب توسط لولا های مخفی روی چهارچوب تعبیه شده درون دیوار نصب و تنظیم شود.

انواع درب فریم لس

دربهای فریم لس نظیر دیگر متریال های کاربردی در صنعت ساختمان سازی دارای تنوع زیادی هستند. برای دسته بندی این نوع از درب ها معمولاً معیارهای مختلفی ملاک قرار می‌ گیرد. اما مهمترین عاملی که برای تقسیم بندی این درها مورد توجه قرار دارد جنس است. در واقع درب فریم لس با استفاده از متریال های مختلفی قابل تولید و عرضه به بازار است. در ادامه به انواع درب فریم لس از نظر جنس اشاره خواهد شد.

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

درب فریم لس چوبی

معمولاً درهای چوبی رایج ترین انواع در برای فضای داخلی ساختمان هستند. از این و تولیدکنندگان این نوع از درها برای پاسخ به نیاز بازار از انواع چوب راش و بلوط بهره گرفته و درب مدرن فریم لس چوبی می سازند.

درب های فریم لس شیشه ای

درب فریم لس شیشه ای بیشتر در ساختمان های مدرن و لوکس به کار می ‌روند و برای تولید آنها معمولاً از شیشه‌های چند جداره استفاده می ‌شود. همچنین برای تولید آنها امکان استفاده از انواع شیشه مات و شفاف نیز وجود دارد. این دسته از درها نورگیر خوبی دارند و از این رو به شکل خاصی مورد توجه طراحان داخلی قرار هستند.

نحوه ساخت و اجرای درب فریم لس

درب های فریم لس ضد آب

برخی از این درهای مدرن به قابلیت‌های بیشتری مجهز هستند و به عنوان مثال درهای ضد آب نوعی درب فریم لس است که قابل نصب و استفاده در محیط های مرطوب را دارد. زیرا مقاومت بالایی در برابر تاب خوردگی و پوسیدگی دارند

درب های فریم لس فلزی

یکی دیگر از اشکال رایج این دسته از درب ها شامل مواردی هستند که با استفاده از فلز آلومینیوم تولید شده‌اند. این موارد نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و به صورت گسترده در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button