نجاری

نجاری

نجاری

نجاری

همیشه کار کردن با چوب لذت فراوانی دارد. نمی توان به این ماده برگرفته از دل طبیعت دست زد و با آن کار کرد و حسی خوب و سراسر آرامش از آن دریافت نکرد. با اینکه بسیاری از طرفداران محیط زیست با قطع درختان مخالف هستند، اما بشر به دلیل انرژی خوبی که از این متریال دریافت می کند، نمی تواند آن را با ماده اولیه دیگری جایگزین کند. چوب به دلیل قابلیت حکاکی و برش، در صنعت چوب طرفداران زیادی دارد. ما در این متن قصد داریم در خصوص نجاری، زیر شاخه های این شغل، تاریخچه و برخی مسائل دیگر صحبت کنیم. اگر دوست دارید اطلاعاتتان را در این رابطه تکمیل کنید، با ما همراه باشید.

نجاری
آیا از تاریخچه نجاری در ایران و جهان خبر دارید؟

از زمانی که بشر خود را شناخت، از چوب استفاده کرد و برای برطرف کردن نیازهایی که داشت به آن پناه برد. چوب یکی از قدیمی ترین مصالحی است که بشر از آن استفاده می کند. با وجود مصالح نوین و امروزی، هنوز هم مصنوعات چوبی در خانه های ما جایگاه والای خود را دارد و جزء یکی از گران قیمت ترین کالاها به شمار می روند.
نجاری به واسطه یکی از نیازهای اساسی بشر، یعنی نیاز به پناهگاه و سرپناه ابداع شد. بشر اولیه نمی خواست زیر باران بماند و سرما اذیتش کند، به همین دلیل شروع به قطع درختان کرد و با الوارهای به دست آمده و با توجه به امکاناتی که در اختیار داشت، خانه ای برای خود ساخت. از آنجا به بعد بود که انسان نتوانست دست از سر چوب بردارد و این متریال را فراموش کند.
شاید جالب باشد که بدانید برخی تحقیقاتی که در حوزه باستان شناسی انجام شده است نشان می دهد که در ساخت برخی چاه های آبی از وجود چوب استفاده می کردند. این موضوع به خوبی نشان می دهد که انسان اولیه به خوبی فهمیده است که چوب، چه خدمت و چه فایده ای می تواند برای او داشته باشد. برخی ها اعتقاد دارند که ابتدا مصری ها، بعد چینی ها و یونانی ها و سپس بابلی ها و ایرانی ها از چوب استفاده کردند و نیازهای خود را با آن پاسخ دادند.

نجاری

صنعت نجاری در دنیای امروز

صنعت نجاری در دنیای امروز، با شگفتی های زیادی رو به رو شده است. خلاقیتی که امروزه طراحان از خود نشان می دهند، آن چنان زیبا و دوست داشتنی جلوه می کند که هر فردی وسوسه می شود یک کالای چوبی با نقوشی زیبا خریداری کند و برای تزیین منزل خود از آن بهره ببرد.
برندهایی که در حوزه تولید کالاهای چوبی کار می کنند، از هوش و خلاقیت طراحان این حوزه بهره می برند و مصنوعات چوبی بسیار زیبایی را می سازند. نجاری در دنیای امروز با تحولات زیادی رو به رو شده و پیشرفت هایی که در آن روی داده است، نه تنها از محبوبیت آن نکاسته، بلکه باعث افزایش تعداد طرفداران آن شده است.

نجاری

نجاری در ایران

ما در کشورمان نجاران ماهر و زبده کم نداریم. امروزه، افراد زیادی به دلیل تنوع و زیبایی منحصر به فردی که در اشیاء چوبی به چشم می خورد، تمایل پیدا کرده اند تا به این حوزه وارد شوند. نمونه هایی از درودگری یا نجاری باستانی در ایران یافت می شود. صندلی های ساخته شده از شن و گل رس و کاه در ایران پیدا شده که متعلق به سال های خیلی دور است. این به خوبی بیان کننده این مساله است که ما ایرانی ها نیز دستی بر آتش نجاری داشته و در این حوزه به موفقیت های قابل قبولی دست پیدا کرده ایم.

نجاران چه خدماتی را ارائه می کنند؟ آیا یک نجار، می تواند بیکار بماند؟

بی نهایت فرصت های شغلی برای نجاران وجود دارد. شما به هر فضای سربسته ای که قدم بگذارید امکان ندارد یک شیء چوبی منحصر به فرد را مشاهده نکنید. کمدها، میزها، مبلمان، تختخواب و خیلی چیزهای دیگر محصولاتی هستند که به واسطه هوش و خلاقیت نجاران ساخته می شوند. برخی از حوزه های کاری که این گروه می توانند وارد آن شوند و کسب درآمد کنند به شرح زیر است:
ساخت مبلمان
ساخت انواع کمد چوبی و بوفه
ساخت ویترین های شیک و لاکچری
ساخت میزهای متفاوت از میزهای غذاخوری گرفته تا میزهایی که در ادارات قرار داده می شوند
ساخت میزهای آرایش
ساخت میز تحریر
ساخت تجهیزات دکوراسیون داخلی
ساخت کابینت آشپزخانه شیک و زیبا
میز تلویزیون
ساخت قفسه، باکس های چوبی و شلف ها
ساخت تختخواب
ساخت دکورهای چوبی فانتزی
ساخت پارتیشن های چوبی
ساخت انواع کمدهای کتابخانه
ساخت دیوار کوب
و غیره
چوب به دلیل قابلیت حکاکی گزینه بسیار مناسب و شایسته ای برای تولید انواع مصنوعات چوبی است. هر جا که این متریال حضور داشته باشد، امکان ندارد فضا به شکل حیرت آوری تغییر نکند و به سمت زیباتر شدن قدم برندارد. امروزه، در اغلب خانه های مدرن حداقل یک کالای چوبی لوکس و لاکچری به چشم می خورد. این اشیاء به دنیا می آیند تا ما از روزمرگی های زندگی رها شده و با دیدن زیبایی، روحمان بوی تازگی و طبیعت بگیرد.

نجاری
نجاری

کارهایی که یک نجار باید از عهده آنها به خوبی برآید چیست؟

مهم ترین وظایف و کارهایی که نجارها باید به خوبی از عهده انجام آن برآیند به شرح زیر است:
یک نجار باید هر نوع وسیله چوبی بسازد.
یک نجار حرفه ای، می تواند بهترین و مرغوب ترین نوع چوب را انتخاب کند.
نجاران حرفه ای چوب مور نیاز خود را با دقت بالایی برش می زنند و در تولید مصنوعات چوبی از آن بهره می برند.
کسی که در این حوزه کار می کند، باید بتواند در حوزه نصب وسایل چوبی نیز با دقت عمل کند.
سرهم کردن قطعات چوبی وظیفه دیگری است که آن نیز بر عهده نجارها گذاشته شده است.
برش چوب، شکل دادن آن و ساخت انواع متفاوت المان های چوبی، از دیگر وظایف یک نجار است.

نجاری

یک نجار خوب کیست؟ آیا او باید ویژگی های خاصی داشته باشد؟

کسی که می خواهد بقیه او را یک نجار ماهر صدا بزنند، باید برخی ویژگی های حرفه ای و ذاتی را در خود داشته باشد. این ویژگی ها به شرح زیر هستند:
کسی که می خواهد به عنوان یک نجار حرفه ای کار کند، باید تخصص و دانش لازم را داشته باشد. اگر تجربه با تخصص و علم همراه شود، اشیاء چوبی درجه یک و فاخری تولید می شود.
داشتن خلاقیت و ایده پردازی خصوصیت دیگری است که یک نجار ماهر باید از آن برخوردار باشد. کسانی که توان دمیدن جان در جسم بی روح چوب را داشته باشند، هیچ گاه بیکار نمی مانند و درآمدهای خوبی به دست می آورند.
موضوع دیگری که باعث می شود همیشه از یک نجار به نیکی یاد کنند، خوش قول بودن او است. نجارانی که خوش قول هستند و در زمان تعیین شده کار خود را تحویل می دهند، جزء حرفه ای های این حوزه به شمار رفته و طرفداران زیادی دارند.
توانایی شناخت، و انتخاب یک چوب مناسب از دیگر ویژگی ها و هنرهایی است که یک نجار کار بلد باید داشته باشد.
هر قدر نجار، کارش را تمیزتر تحویل دهد، مشتریان بیشتری برای انجام کار به او زنگ می زنند و از او کمک می خواهند.
داشتن توان جسمانی مناسب و ارائه مدل های مدرن و بروز، دیگر ویژگی مثبت یک نجار کارکشته است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button